Opinia na temat „Błękitnej Wioski” na Helu

Opinię formułuję na podstawie doświadczeń przedstawionych i uzyskanych w projekcie AGORA – Network Sustainable Tourism Development in the Baltic Sea Region, w którym uczestniczy zespół naukowców z Katedry Makroekonomii UG, a którym mam zaszczyt kierować.

  1. Projekt jest we wzorcowym stopniu zgodny z założeniami i ideami rozwoju zrównoważonego turystyki bałtyckiej.

  2. Jego wartości i efekty wynikające z wieloaspektowego oddziaływania na system ochrony bioróżnorodności, tradycji historycznych, umacniania tożsamości społecznej gminy Hel, oraz aktywizacji turystyki poza głównym sezonem, są ważnym i niezwykle atrakcyjnym elementem systemu sieciowej turystyki przyrodniczej i kulturowej w Polsce północnej.

  3. Znaczenie projektu znacznie wykracza poza wymiar krajowy. W przestrzeni bałtyckiej może stać się jednym z ważniejszych wyznaczników oryginalnej polskiej koncepcji systemu zintegrowania badań, turystyki i kultury - eksponującym bałtyckie aspiracje Polski i Trójmiasta.

W moim przekonaniu projekt jest niezwykle udaną kulminacją badań Uniwersytetu Gdańskiego (o morskim charakterze) i rozwoju społeczno gospodarczego władz Helu i inicjatywy inteligentnych ludzi (niewątpliwie największą zasługę ma dr Krzysztof Skóra)  i różnych grup społeczności.

dr Witold Toczyski

Katedra Makroekonomii

Uniwersytet Gdański

<<<POWRÓT