M³ode foki na polskim wybrze¿u

Prze³om marca i kwietnia w Ba³tyku jest okresem kiedy m³ode foki szare zaczynaj¹ samodzielne ¿ycie. Po 2-3 tygodniowym okresie karmienia matki fok opuszczaj¹ na zawsze swoje potomstwo, które od tego czasu zaczyna w³asne samodzielne ¿ycie. Wiele z tych fok zostaje znalezionych na pla¿ach. Czêsto s¹ wycieñczone, chore, ale zazwyczaj wychodz¹ na brzeg jedynie po to by odpocz¹æ.

Do Stacji Morskiej w Helu trafi³y niedawno cztery m³ode foczki. O pierwszej foce dowiedzieliœmy siê 6 kwietnia wieczorem. Okaza³o siê, ¿e w czasie sztormu tu¿ przy porcie jachtowym w Pucku m³oda foka próbowa³a wyjœæ na brzeg. Z powodu sztormu i niebezpieczeñstwa ze strony uszkodzonego falochronu zosta³a zabrana do pomieszczenia w budynku przy porcie, gdzie czeka³a na przyjazd pracowników Stacji Morskiej. Okaza³o siê, ¿e jest to m³ody, kilkutygodniowy samiec. By³ bardzo wychudzony i wycieñczony, wa¿y³ zaledwie 15 kilogramów. W nocy m³ody samiec przyjecha³ ju¿ do Helu, gdzie tymczasowo zamieszka³ w jednym z basenów-izolatek.

   

Foka o imieniu Pucek

O drugiej foczce poinformowano nas 7 kwietnia. Zbieracze bursztynów znaleŸli j¹ na pla¿y w okolicach Stegny. Nie wiedz¹c co z ni¹ zrobiæ, zanieœli do tamtejszej szko³y. W szkole nie by³o warunków do przetrzymania foczki, wiec jeden z tamtejszych rybaków – pan Piotr Banach zabra³ j¹ do siebie. W godzinach popo³udniowych odebraliœmy foczkê od pana Piotra. Ku naszemu zdziwieniu okaza³o siê, ¿e jest to tak¿e samiec, jeszcze mniejszy i m³odszy od tego z Pucka. Wa¿y³ zaledwie 12kg i mia³ na sobie jeszcze resztki bia³ego futerka – lanugo, co wskazywa³o, ¿e nie ma wiêcej ni¿ oko³o 5 tygodni. Tego samego dnia wieczorem do³¹czy³ on do wczeœniej przywiezionej foki.

 

Foka o imieniu Stegna

Nastêpne dwie foki przyjecha³y do Stacji Morskiej w Helu 11 kwietnia. W godzinach porannych otrzymaliœmy informacje o foce le¿¹cej na pla¿y w Gdyni - Oksywiu. O tej foce mieliœmy doniesienia ju¿ od kilku dni. Najpierw pojawi³a siê w Porcie Pó³nocnym w Gdañsku, nastêpnie le¿a³a na pla¿y w Or³owie. Mieliœmy tak¿e wiadomoœci o tym, ¿e p³ywa³a w porcie w Gdyni. Po dojeŸdzie na miejsce znalezienia okaza³o siê, ¿e jest to tak¿e samiec. By³ trochê wiêkszy od dwóch wczeœniejszych przywiezionych do Helu, ale równie wychudzony. Przywieziony zosta³ równie¿ do Helu. Podziêkowania nale¿¹ siê  rybakom z Oksywia jak i policjantom z komendy w Oksywiu za zaopiekowanie siê fok¹ do czasu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej.

   

Foka o imieniu Oksyw

Gdy jechaliœmy po fokê z Gdyni wiedzieliœmy ju¿ o nastêpnej m³odej foczce, tym razem spoza Zatoki Gdañskiej. Na pla¿y w Ustce zbieracze bursztynów znaleŸli samice foki szarej. By³a ona m³odsza od fok wczeœniej znalezionych co mo¿na by³o rozpoznaæ przez lanugo – bia³e futerko na ca³ym ciele. W godzinach wieczornych zosta³a ona przywieziona do Stacji Morskiej i do³¹czy³a do wczeœniej przywiezionych fok.

   

Foka o imieniu Ustka 2 - to ju¿ druga foka pochodz¹ca 

z tego miejsca w historii naszego fokarium

Dwa samce przywiezione 7 kwietnia zaczê³y ju¿ jeœæ i szybko przybieraæ na wadze. Niestety Samiec z Gdyni i samiczka z Ustki jeszcze nie jedz¹ i nie wykazuj¹ zainteresowania rybami. Je¿eli m³ode foki w najbli¿szym czasie odzyskaj¹ formê zostan¹ wypuszczone razem z dwiema foczkami urodzonymi w tym roku w Stacji Morskiej w Helu. Wypuszczenie ich do Ba³tyku planowane jest wstêpnie na 6 maja.

Niestety nie wszystkie foki mia³y tyle szczêœcia co te znalezione na pla¿y.    12 kwietnia odebraliœmy informacje o nastêpnej, niestety ju¿ martwej foce.  W okolicy £eby w sieci wpad³a samica foki szarej. Jej cia³o zosta³o przywiezione do Stacji Morskiej, gdzie w przysz³oœci zostan¹ wykonane badania.

Nie zawsze jest potrzeba zabierania fok z pla¿y.  Je¿eli foce nic nie zagra¿a, nie znajduje siê w miejscu gdzie by mog³a doznaæ jakichœ obra¿eñ, nie jest w nic zapl¹tana, a jedynie le¿y to nie powinniœmy jej przeszkadzaæ. M³ode foki w du¿ym stopniu potrzebuj¹ odpoczynku na l¹dzie. Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e swoim dzia³aniem wystraszymy matkê, która p³ywa niedaleko. W przypadku zauwa¿enia foki nie nale¿y siê do niej zbli¿aæ, a tak¿e nie pozwoliæ innym ludziom ani zwierzêtom, w szczególnoœci psom, podchodziæ do foki. Nale¿y jak najszybciej zadzwoniæ do Stacji Morskiej w Helu. Pracownicy Stacji Morskiej wyt³umacz¹ co robiæ, a¿ do ich przyjazdu. Po przyjeŸdzie i wstêpnych oglêdzinach foki zostanie podjêta decyzja, czy zostanie ona zabrana, czy jedynie obserwowana.

Dziêkujemy osobom, które zaopiekowa³y siê fokami do czasu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej.

Ustka 2 pokryta jeszcze bia³ym, niemowlêcym futerkiem zwanym lanugo, 

Stegna ju¿ w umaszczeniu prawie doros³ym mimo, ¿e jest to najmniejsza 

foka jaka kiedykolwiek dotar³a do Stacji Morskiej

  Artur Opanowski

Stacja Morska w Helu zbiera informacje o fokach i morœwinach znajdowanych w polskiej strefie Morza Ba³tyckiego

Telefony alarmowe czynne ca³¹ dobê:

 0601-88-99-40 lub (0-58) 675-08-36

<<<POWRÓT