Krótko o wypuszczonych fokach

 

Zgodnie z celem projektu restytucji fok szarych w południowym Bałtyku, kolejny przychówek fok  ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego został wypuszczony na wolność. W tym roku przyszły na świat cztery foczki – 3 samiczki i 1 samczyk.  Wszystkie zgodnie z tradycją otrzymały imiona związane z rejonem kaszubskim i morzem, w tym roku na kolejną literę alfabetu – „D”. Nauczyły się samodzielnie łowić ryby i głęboko nurkować.

Najstarsza z tegorocznego przychówku, urodzona 16 lutego br. foka o imieniu Depka, musiała być odkarmiana sztucznie. Jej młoda  mama Ewa, z niewiadomych nam przyczyn, nie była w stanie wykarmić swojego maleństwa. Dlatego Depka musiała przejść pod opiekę ludzi, którzy zastąpili jej mamę, jak się okazało z powodzeniem. Dużo czasu upłynęło jednak, zanim dogoniła pozostałe szczenięta wielkością. Podczas gdy one przybierały na wadze około 2 kg dziennie, my cieszyliśmy się z każdych dekagramów, o które przytyła Depka. W końcu dorównała swoim rówieśnikom we wszystkim, stała się bardzo wesołą, zwinną foką ze skłonnościami do przywództwa w stadzie. W dniu wypuszczenia ważyła  45,4 kg i była doskonałym łowcą ryb.

Numer ID Depki - P9,  mikroczip  – 00-0644-5AEB, transmiter – 43771.

Dulka, córka Ani, przyszła na świat 17 lutego br. Od początku miała spory apetyt, mama nie odmawiała jej mleka, dlatego szybko stała się pulchnym maluchem. Była bardzo towarzyska, lubiąc igraszki wodne. Jednym z jej ulubionych zajęć było pływanie za strumieniem wody i zabawy z bojką. Często za partnerkę do zabawy wybierała Depkę.

Numer ID Dulki – P10, mikroczip – 00-0634-C967, transmiter – 43772.

Denega urodziła 24 lutego br. Jej matka jest Unda, najstarsza samica w stadzie. Bardzo dopieszczona w wieku niemowlęcym przez niezwykle troskliwą i opiekuńczą mamę , w towarzystwie rówieśników była raczej nieśmiała i płochliwa. Była też największym niejadkiem - zamiast połykać śledzie w całości, wybrednie oddzielała sobie i połykała tylko ulubione kawałki ryb. 

Numer ID Denegi – P11, mikroczip – 00-0644 3433, transmiter – 43773.

Jedyny samiec wśród maluchów, najmłodszy Dryf,  przyszedł na świat 28 lutego br.  Był samotnikiem i rzadko bawił się ze swoimi rówieśnicami. Zdecydowanie bardziej interesowało go dorosłe towarzystwo, dlatego często zerkał z zaciekawieniem w stronę basenów, gdzie mieszkali jego rodzice. Uwielbiał nurkować w najgłębszym basenie  fokarium, skąd potem trudno go było przywołać, nawet w porze karmienia.

Numer ID –Dryfa -  P12, mikrochip – 00-0644-1268, transmiter – 43774.

Jeśli spotkacie Państwo na plaży żywą lub martwą fokę to prosimy o bezzwłoczne nawiązanie z nami kontaktu dzwoniąc na całodobowy numer alarmowy  0601-88-99-40 lub na numer pogotowia wodnego 0-601-100-100.

 

<<<POWRÓT