DENEGA

 

W dniu 24 lutego 2004 roku w fokarium przyszła na świat następna foka. Kolejna samiczka, która otrzymała imię Denega (w języku kaszubskim - fala), urodziła się w dzień o godzinie 13:43. Dzięki temu, że focza mama wybrała sobie taką właśnie porę na wydanie potomka, poród mógł być dokładnie obserwowany i rejestrowany.

Na poród Unda Marina wybrała sobie tradycyjne miejsce na narodziny, czyli izolatkę w pobliżu łódki kaszubskiej na dużej plaży fokarium, przy stacji filtrów. Obecnie młoda foczka jest karmiona tłustym mlekiem mamy i ma spory apetyt - waży 12,3 kg. W przerwach między posiłkami samica wychodzi popływać, lecz nie spuszcza malca z oczu - jest bardzo troskliwa i opiekuńcza.

Unda, która jest najstarszą 10 - letnią i najbardziej doświadczoną  samicą, została w Helu szczęśliwą mamą po raz czwarty. Zanim przybyła do nas ze Szwecji, z ośrodka Skansen w Sztokholmie, urodziła już tam dwójkę dzieci. W Helu  jej potomstwo z poprzednich lat to Adam, Bojka i Cuma. Zgodnie z celem projektu restytucji fok szarych w południowym Bałtyku  zostały one wypuszczone do wód naszego morza. W maju, jeśli rozwój tegorocznej pociechy będzie przebiegał bez problemów, pójdzie ona  w ich ślady.

Magdalena Jedynak

zdjęcia z  porodu

<<<POWRÓT