POWRÓT DEPKI

   

 

autor zdjęcia: Waldemar Pawlak

 (Placówka Ochrony Wybrzeża Niechorze)

Depka po odwiedzeniu brzegów Danii i Niemiec, powróciła na polskie wybrzeże i 18 lipca wyszła na plażę, koło Niechorza, czym wzbudziła wielką sensację wśród turystów. Niestety mimo starań pracowników miejscowej placówki Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego nie zaznała spokoju. Będąc, co chwilę niepokojona przez kolejnego turystę, próbującego zrobić sobie z nią zdjęcie uciekała do wody. Widziana w okolicy Niechorza była przez kolejne dni. Może chciałaby tu zostać?  Zależy to jednak  bardziej od ludzi niż od niej  samej.

Jeżeli chcemy by foki powróciły na polskie wybrzeże musimy im to ułatwić, między innymi zapewniając spokój na brzegu. Ssaki te często wychodzą na ląd, gdy muszą odpocząć lub gdy są chore. W przypadku zauważenia foki na lądzie nie należy się do niej zbliżać, a także nie pozwolić innym ludziom ani zwierzętom, w szczególności psom, podchodzić do foki. Nie powinno się również wganiać foki do wody, zwierzęta te w przeciwieństwie do waleni nie spędzają całego życia w morzu. Są one organizmami wodno-lądowymi i bardzo lubią odpoczywać na lądzie oraz wygrzewać się na słońcu.

Należy nie być jednak obojętnym na widok foki leżącej na brzegu, gdyż może ona potrzebować pomocy specjalistów. Najlepiej skontaktować się ze Stacją Morską UG w Helu, wtedy podejmiemy odpowiednie kroki by zapewnić zwierzęciu spokój i ochronę, a w przypadku fok chorych spróbujemy w odpowiedni sposób pomóc.

Artur Opanowski

 

Telefony alarmowe Stacji Morskiej (24h):

0601-88-99-40 lub (0-58) 675-08-36   

<<<POWRÓT