WOLNE FOKI

Program badań, odtwarzania i ochrony fok szarych w południowym Bałtyku realizowany w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w 2004 roku wszedł w zasadniczą fazę. Dla realizacji zadań wynikających z zaleceń Komisji Helsińskiej oraz Konwencji Bońskiej, dotyczących aktywnej ochrony tego gatunku, udało się stworzyć w pełni wydajne stado rozrodcze, którego przychówek jest i będzie wypuszczany do morza w celu zasilenia bałtyckiej populacji. Działania wspomaga rehabilitacja znalezionych na plażach lub w rybackich sieciach fok chorych i osłabionych. Po wyleczeniu odzyskują one wolność i wracają do swojego naturalnego siedliska.

W roku 2002 przekazaliśmy naturze pierwsze dwie młode foki, których miejscem urodzin był Hel, rok później kolejne dwie. W tym roku przygotowaliśmy do życia na wolności cztery szczenięta z helskiej hodowli.

Staramy się kontrolować los wypuszczanych zwierząt poprzez badanie ich wędrówek. Temu celowi służy satelitarne śledzenie uwolnionych osobników wyposażonych w specjalne nadajniki. Dotychczas, w ciągu dwóch lat eksperymentu, trzy z wypuszczonych przez nas zwierząt były kontrolowane w ten sposób. W tym roku po raz pierwszy każda z czterech fok otrzymała nadajnik. Producent zapowiedział, iż dzięki zastosowaniu najnowszej technologii okres kontroli będzie wydłużony do prawie 12 miesięcy.

Są to urządzenia bardzo drogie. Drogi jest także czas satelitarnego przekazu. Sponsorami zakupu i transmisji danych z foczych nadajników w roku 2004 zostali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, PETROBALTIC SA, Sanitec Koło Sp. z o.o. wraz z Autorską Pracownią Architektury - Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

         

Są to bardzo pionierskie badania na Południowym  Bałtyku. Wiedza o zachowaniach naszych fok na wolności przyczynia się do lepszego poznania biologii i ekologii tych zwierząt. Podobny eksperyment realizują obecnie naukowcy z Uniwersytetu i Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie (www.ilrecycling.com).

Przebieg eksperymentu czynimy publicznym poprzez umożliwienie śledzenia go w internecie. Każdy może sprawdzić skąd płyną sygnały od naszych fok i kibicować ich życiu na trasach wędrówek po Bałtyku. Ten aspekt naszego projektu ma wielkie znaczenie dla pro-ekologicznej edukacji. Będzie stałym elementem naszych lekcji dla młodzieży realizowanych w ramach projektu „Błękitna Szkoła”.

Więcej informacji o fokach i naszym projekcie na stronie internetowej:

  www.fokarium.com

Stałym donatorem środków na nasz projekt jest POLKOMTEL S.A.:

 

Relacja z wypuszczenia fok

w Słowińskim Parku Narodowym

26.06.2004 roku

 

Była brzegowa stacja ratownictwa morskiego w Czołpinie (Słowiński Park Narodowy) była miejscem przygotowania fok do wypuszczania na wolność.

 

Cztery transmitery  satelitarne dla naszych fok oczekiwały na montaż. 

Ich większą część masy i objętości zajmowały, zatopione w żywicowe korpusy, metaliczne cylindry będące bateriami.  Krótka elastyczna antena zapewniała łączność z satelitą.

 


Montaż każdego z nadajników trwał około 0,5 godziny.

 

Przyklejenie do sierści, gwarantuje pracę  urządzenia 

do najbliższego linienia, o ile wcześniej nie wyczerpie się bateria.

 

Foki cierpliwie czekały w kolejce po nadajniki.

 

Przenosząc przez czołpińskie wydmy,

 

w końcu przetransportowano je na brzeg morza. 

 

Po chwili wyczekiwania uchylono pokrywy skrzynek.

 

Foki były zdziwione. Nie widziały jeszcze aż tyle wody i morskiego piasku.

„Wyjść czy nie wyjść"  - to był ich dylemat dnia. 

 

W końcu pierwszy ruszył Dryf, 

 

a za nim – reszta.

 

Zimna bałtycka woda i przybojowa fala były trudne do natychmiastowego zaakceptowania.

 

Pełne wątpliwości, wróciły na plażę.

 

Nerwowo obwąchiwały widziany po raz pierwszy w życiu piasek.

 

Sprawdzały czy można jeszcze wrócić do Helu.

 

Od czasu do czasu spoglądały na opiekunów, którzy je tu przywieźli. 

 

Instynkt jednak ciągnął je ku morskiej wodzie.

 

I ruszyły ponownie.

 

Dzielnie walcząc z przybojem,

 

w końcu odpłynęły. Wybrały wolność.

Jeśli spotkacie Państwo na plaży żywą lub martwa fokę to prosimy o bezzwłoczne nawiązanie z nami kontaktu dzwoniąc na czynny całą dobę numer 0-601-88-99-40 lub na numer pogotowia wodnego  0-601-100-100.

Fotografie: Krzysztof E. Skóra,  Mariusz Kucharski „BIKER”, Iwona Kuklik

 

<<<POWRÓT