Ba³tycka Bryza niesie pomys³y

Projekt Ba³tycka Bryza (Baltic SeaBreeze) rozpocz¹³ siê w styczniu 2005r.  Jest to projekt maj¹cy na celu szerzenie wiedzy o wp³ywie œmieci i ró¿nego rodzaju zanieczyszczeñ na œrodowisko morskie. Aby usprawniæ prace i wymieniæ siê pomys³ami zorganizowano w Danii konferencjê. 

Konferencja odby³a siê w dniach 14 – 16 listopada 2005r. Wszyscy cz³onkowie projektu spotkali siê wieczorem 14 listopada na bardzo póŸnym objedzie. Zaczêli nawi¹zywaæ znajomoœci i dopasowywaæ twarze do nazwisk które znali tylko z poczty internetowej.

Nastêpnego dnia, przewodnicz¹ca projektu Nancy Holm, rozpoczê³a seriê prezentacji o dotychczasowych dokonaniach. Ka¿dy mia³ swoje piêæ minut w ci¹gu których przedstawia³ swoj¹ organizacjê, czym siê ona zajmuje i co do tej pory zrobi³a. Wyst¹pi³y wszystkie pañstwa nadba³tyckie, reprezentowane czasami przez kilka organizacji rz¹dowych i pozarz¹dowych. Polskê reprezentowa³y trzy organizacje, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdañskiego, EcoBaltic i Marina Gdynia. W ka¿dym kraju wyprodukowano du¿o materia³ów informacyjnych i edukacyjnych. Nawi¹zano wspó³pracê z wieloma przystaniami i klubami ¿eglarskimi. W³¹czono równie¿ kilka stowarzyszeñ rybaków. Przeprowadzono wiele wyk³adów i lekcji dotycz¹cych proekologicznych postaw i ekologii Morza Ba³tyckiego. Wiele pla¿, przystani i pojedynczych u¿ytkowników nagrodzono B³êkitnymi Flagami za panuj¹c¹ wszêdzie czystoœæ i ekologiczne rozwi¹zania pomagaj¹ce j¹ utrzymaæ.

Po po³udniu wszyscy pojechali do portu ¿aglowego, któremu przyznano B³êkitn¹ Flagê. Zwiedzaj¹c nabrze¿e mo¿na by³o zobaczyæ, ¿e wszêdzie jest czysto, nigdzie nie by³o bezw³adnie le¿¹cych na ziemi œmieci, ¿adnych plam olejów i resztek farby. Wszystkie œmieci by³y segregowane, sk³adane w specjalne przeznaczonych do tego pojemnikach. Oleje mo¿na tam œci¹gaæ prosto z ³odzi, dziêki zwyk³ej pompie po³¹czonej z plastikowym wymienialnym kanistrem. To urz¹dzenie zamontowane jest na wózku którym mo¿na dojechaæ w ka¿de miejsce w porcie.

 

Wyznaczono specjalne miejsce do odbioru œcieków z jachtowych toalet. Zrezygnowano z przenoœnego odbiornika ze wzglêdu na nieprzyjemny zapach który roznosi³ by siê po ca³ym porcie.

Nastêpnym ciekawym rozwi¹zaniem, zapobiegaj¹cym przedostawaniu siê metali ciê¿kich do ziemi i wód gruntowych, by³o urz¹dzenie do œci¹gania farb, które chroni¹ czêœæ podwodn¹ kad³uba przed porastaniem. To tak jak by po³¹czyæ odkurzacz z szlifierk¹ w jedn¹ ca³oœæ. Bardzo praktyczne urz¹dzenie które prawie nie brudzi i mo¿na je wykorzystaæ do œci¹gania farby nie tylko z ³odzi ale i œcian budynków.

  

W dniu koñcz¹cym konferencje, dyskutowano nad stworzeniem podrêczników. Pierwszy, dla w³aœcicieli i obs³ugi przystani ¿aglowych aby pokazaæ jak naj³atwiej i najtaniej zorganizowaæ wszystko tak, aby wspó³gra³o z przyrod¹. W nim zebrane by³yby najpotrzebniejsze informacje z zakresu ekologii œrodowiska razem z przyk³adami rozwi¹zañ w ju¿ dzia³aj¹cych w ten sposób przystaniach. Drugi podrêcznik lub ksi¹¿ka, przeznaczona by³aby dla u¿ytkowników tych¿e przystani. W nim zawarto by wszelkie informacje dotycz¹ce obs³ugi urz¹dzeñ znajduj¹cych siê w porcie, spis telefonów do firm które mog³y by w razie czego pomóc w naprawie uszkodzonych czêœci ³odzi i wiele innych przydatnych rzeczy u¿ytkownikom  marin i portów.

Tak oto skoñczy³a siê ju¿ druga konferencja projektu Ba³tycka Bryza (Baltic SeaBreeze) Wszyscy mamy nadziejê, ¿e pomys³y, które uda³o siê podpatrzeæ u naszych s¹siadów bêd¹ mog³y byæ równie¿ wprowadzone w naszych polskich przystaniach, a byæ mo¿e zainspiruj¹ nas Polaków do nowych lepszych rozwi¹zañ.

Jeœli ktoœ z szanownych czytelników bêdzie siê chcia³ podzieliæ swoimi pomys³ami lub przemyœleniami proszê do nas pisaæ lub przyjœæ na rozmowê.

Szymon Skura

e-mail: ocess@univ.gda.pl

<<<POWRÓT