Plan działań na rzecz ochrony ptaków morskich 16 listopada 2012r. Komisja Europejska przyjęła „Plan działania na rzecz ograniczenia przypadkowego chwytania ptaków morskich w narzędzia połowowe”, co jest owocem dziesięcioletnich starań Birdlife International. Od 2001 roku organizacja ta próbowała przekonać Komisję Europejską do podjęcia odpowiednich działań ograniczających przyłów ptaków morskich. Obecne przepisy prawne zawarte w kilku międzynarodowych konwencjach i zgodach, poza kilkoma obszarami wód eksterytorialnych, są nie wystarczające, aby skutecznie ograniczyć przyłów.
Stwierdzono, że brak jest wystarczających danych dotyczący rozmieszczenia, zagrożeń na jakie są narażone, sposobów zachowania i poziomu przyłowu ptaków morskich na wodach UE. Stanowi to dużą przeszkodę w ocenie wpływu rybołówstwa na te gatunki i pokazuje, że w większości krajów brak systematycznych programów monitoringu. Z dostępnych wyrywkowych danych można jednak pokusić się o wstępny szacunek śmiertelności ptaków morskich w przyłowie. Liczba martwych ptaków w narzędziach połowowych zależy w dużej mierze od jakości łowiska, sezonu
Ofiarą przyłowu taklami pada około 20 gatunków, z czego większość to rurkonose
Sieci stawne, w tym sieci skrzelowe, oplątujące i drygawice są dość powszechnie używane na wodach UE. Są one używane okresowo i stanowią największe zagrożenie dla gatunków ptaków zdobywających pokarm na dnie lub tych, które ścigają ofiary, nurkując w płytkiej wodzie. Problem dotyczący głównie nurów, perkozów, traczy, grążyc, alek i kormoranowatych na obszarze Morza Bałtyckiego i wschodniej części Morza Północnego. Ocenia się, że sieci statyczne w tym regionie zbierają żniwo w postaci 90 tys. – 200 tys. martwych ptaków rocznie. Wiele z uśmiercanych gatunków takich jak birginiak, nur rdzawoszyi, nur czarnoszyi, perkoz rogaty i bielaczek są objęte międzynarodową ochroną prawną zgodnie z załącznikiem 1 do Dyrektywy Ptasiej UE. Inne obszary to północno-zachodnia Hiszpania (wysoka śmiertelność kormorana czubatego i nurzyka) i Morze Śródziemne (zagrożenie dla podgatunków kormorana czubatego i kilku gatunków burzyków).
W odniesieniu do innych narzędzi połowowych, takich jak włoki i okrężnice istnieje niewiele szacunków przyłowu ptaków morskich na wodach UE. Istnieją informacje o 780 osobnikach głuptaka schwytanych u wybrzeży Szkocji. Na podstawie ankiety przeprowadzonej w Portugalii wiadomo, że 45% wszystkich przyłowionych burzyków balearskich, to ptaki przyłowione w okrężnice.
Problem przyłowu dotyczy też wód eksterytorialnych UE, gdzie dotkniętych tym zjawiskiem jest 60 gatunków, w tym 17 gatunków albatrosów i 7 gatunków burzykowatych. Wyjątkiem jest Antarktyda, gdzie dzięki odpowiednim środkom ograniczono przyłów o ponad 99%. Plan działania UE ma na celu określenie i poprawę słabych stron w środkach zarządzania zarówno na wodach UE i wodach nie należących do UE. Stworzenie jednolitej bazy danych dotyczących liczby przyławianych ptaków morskich i opisanie czynników, które im zagrażają, pozwoli w przyszłości odpowiednio im przeciwdziałać. Ograniczenie przyłowu poprzez odpowiednie środki wyeliminuje zagrożenie dla populacji gatunków chronionych. Innym istotnym problemem, który musi zostać rozwiązany, aby skutecznie ograniczyć przyłów ptaków morskich, jest brak akceptacji ze strony rybaków. To bowiem właśnie oni będą wcielać odpowiednie środki ograniczające ryzyko. Wprowadzenie sprawdzonych środków przeciwdziałania na obszarach z nierozwiązanym problemem przyłowu głównie przy użyciu takli i znalezienie skutecznych metod ograniczenia tego zjawiska dla innych narzędzi połowowych to priorytety dla UE. Podkreślono, że bardzo ważnym elementem projektu jest współpraca regionalnych placówek naukowych, przedstawicieli sektora rybołówstwa, organizacji pozarządowych i osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami. Istnieje również potrzeba stworzenia odpowiednich programów edukacyjnych dla rybaków, które będą uświadamiać konieczność rozwiązania problemu przyłowu ptaków morskich.
Tekst
i ryciny: Mikołaj Koss Literatura: Žydelis R., Bellebaum J., Österblom H., Vetemaa M., Schirmeister B., Stipniece A., Dagys M., van Eerden M. i Garthe S. 2009. Bycatch in gillnet fisheries – An overlooked threat to waterbird populations. Biological Conservation 142:1269-1281 |
<<< POWRÓT |