Jak rozpoznawać foki Postawione w tytule pytanie wydaje się na pozór proste, tym bardziej że w Morzu Bałtyckim występują zaledwie trzy gatunki fok: foki szare, pospolite i obrączkowane. Należy wiedzieć, że niektóre cechy organizmów, zmieniają się nawet w trakcie życia danego osobnika. Jedne różnicują poszczególne egzemplarze między sobą, a jeszcze inne są różnicami płciowymi i międzygatunkowymi. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mamy do czynienia ze zwierzętami młodymi i w różnej kondycji zdrowotnej, kiedy to charakterystyczne proporcje ciała (np. długość pyska) dopiero się kształtują, bądź są zaburzone. Jednak najtrudniejszym zadaniem jest identyfikacja martwych zwierząt, zwłaszcza że zwłoki z czasem ulegają pośmiertnej dekompozycji. Oto kilka cech, które pozwalają na prawidłowe rozpoznanie gatunku foki nawet przez początkującego obserwatora. Są to:
Uwaga: u młodych i wychudzonych fok pospolitych i obrączkowanych, głowa i pysk mogą sprawiać wrażenie nienaturalnie długich, upodobniających je do foki szarej (patrz foto poniżej).
Zbadanie uzębienia pomaga bezbłędnie oznaczyć gatunek foki, nawet jeśli dysponujemy wyłącznie jej żuchwą. Wymaga to jednak pewnej wprawy, dlatego przy dokonywaniu oględzin dobrze zachowanych zwłok, najlepiej rozpatrzyć kilka cech i w ten sposób wypadkowo określić przynależność gatunkową napotkanego zwierzęcia. Żywe foki bezwzględnie należy obserwować tylko z bezpiecznej odległości. Więcej o informacji o gatunkach fok zamieszkujących Bałtyk znajdziesz poniżej: Tekst:
Michał Bała |
<<< POWRÓT |