Nowe foki ruszyły do pracy na morzu Od wielu lat, a ściślej od 9 maja 2002 kiedy to na morskim brzegu Mierzei Kurońskiej w okolicach Nidy na wolność wypuszczono dwie pierwsze, urodzone w Stacji Morskiej UG w Helu foki szare - Adama i Bojkę, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego realizuje projekty wspierające ochronę zagrożonych gatunków i ich siedlisk w Bałtyku.W dniu 27 maja 2014r., za zgodą Ministerstwa Środowiska, po raz kolejny w ramach działań na rzecz restytucji fok szarych na południowym Bałtyku, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego zostały wypuszczone do morza młode foki. Były to 3 szczenięta foki szarej - 2 urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG o imionach - Maszop i Maszoperia oraz podopieczny, rehabilitowany w fokarium a urodzony na wolności i znaleziony na plaży w Łebie - Łebek.
Foki urodzone w helskim fokarium zawsze nazywane są w oparciu o terminologię morską (często w języku kaszubskim) przy czym każdego roku są to imiona na kolejną literę alfabetu - w tym roku obowiązującą literą było "M". Z kolei foki znalezione na brzegu i rehabilitowane w helskim ośrodku otrzymują zazwyczaj imiona związane z miejscem znalezienia.
Maszop, Maszoperia oraz Łebek, oprócz znaku identyfikacyjnego, wymrożonego na boku ciała oraz elektronicznego mikroczipa umieszczonego pod skórą u nasady ogona, otrzymały nadajniki satelitarne, które zostały przyklejone do sierści na karku zwierzęcia. Dane płynące z nadajników umożliwią nam zebranie danych o trasach i miejscach ich migracji. W ten sposób poznamy szybkość przemieszczania się, czas i miejsca odpoczynku oraz żerowania, zakres przestrzeni jaką potrzebują do życia, skalę śmiertelności. Informacje takie pomagają zarządzać ochroną gatunku i moderować potrzeby i wpływ człowieka na przyrodę.
Foki monitorowane będą do momentu wyczerpania się baterii w nadajniku. Zwykle do ok. 8 miesięcy. Odpadną samoistnie w okresie najbliższego linienia - zazwyczaj w kwietniu lub maju.Czy nasze foki znajdą miejsce dla życia? Zobaczymy! Na razie przed nimi zdobycie umiejętności podążania za ławicami śledzi, omijania rybackich sieci i szybkiego sprzętu motorowowodnego. Pomimo kilkudziesięciu dni spędzonych w helskim fokarium muszą się nauczyć, że to nie ludzie decydują o miejscu i porze jedzenia bałtyckich śledzi i nie każdy człowiek dba o ich los.Aktualną wędrówkę naszych podopiecznych można obserwować na stronach serwisu Stacji Morskiej IO UG: www.fokarium.pl, gdzie w zakładce "Śledzimy nasze foki" znajduje się aktualna mapa ich migracji; http://wedrowkifok.wwf.pl/Obecny etap aktywności na rzecz rewitalizacji bałtyckich zasobów fok szarych realizowany jest w ramach projektu pn. ,,Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich", który współrealizowany jest wraz z WWF Polska i współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dofinansowywanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdy spotkasz na plaży fokę pamiętaj:
Jeżeli zauważyłeś fokę, martwi Cię jej zachowanie lub kondycja zawiadom Stację Morską UG w Helu lub Błękitny Patrol WWF. Specjaliści podpowiedzą Ci co robić, ocenią sytuację i sposób podjęcia dalszych kroków. Numery telefonów czynne całą dobę:
Telefony liderów "Błękitnego Patrolu" WWF zależnie od odcinka wybrzeża:
Tekst:
Jarosław Jankowski Obejrzyj galerię zdjęć: |
<<< POWRÓT |