Szkielet wala butelkonosego zagościł w Stacji Morskiej!


Ważący nieco ponad 120 kg, mierzący 7 metrów i składający się ze 128 elementów układu kostnego szkielet wala butlonosego (Hyperoodon ampullatus), zwanego również doglingiem, po poprawkach montażowych zawisł finalnie pod sufitem nowej hali konferencyjno - laboratoryjnej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry, usytuowanej na terenie „Błękitnej Wioski”.

Szkielet wala butelkonosego znalazł się w posiadaniu helskiej placówki po tym, jak w dniu 15 listopada 2013 roku w godzinach wieczornych ciało zwierzęcia znaleziono na plaży pomiędzy Łazami a Unieściem. Po trwającej dwa dni operacji podjęcia martwego wala, koordynowanej od początku przez ówczesnego Kierownika Stacji Morskiej śp. Profesora Krzysztofa Skórę, przy zaangażowaniu Urzędu Morskiego i wielu osób oraz dzięki wykorzystaniu ciężkiego sprzętu udało się go podjąć z plaży i przetransportować do Helu. Tam przeprowadzono sekcję zwłok, a następnie oczyszczono mechanicznie szkielet z tkanek miękkich, co miało na celu przygotowanie kości do zabiegu preparacji. Dalszemu procesowi oczyszczania i konserwacji szkielet został poddany w wyspecjalizowanej w tej dziedzinie pracowni współpracującego ze Stacją Morską Niemieckiego Muzeum Morskiego w Stralsundzie.

Montażem oczyszczonych kości w celu wyeksponowania kompletnego szkieletu zajął się anatom i preparator kości dr Zbigniew Zawada z Uniwersytetu Zielonogórskiego, a przedsięwzięcie to zostało wykonane dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom, które pomogły nam w pozyskaniu i wyeksponowaniu tego unikatowego okazu rzadkiego gatunku wieloryba. W tej chwili, dzięki zastosowaniu dodatkowego podświetlenia szkielet można oglądać całą dobę, przez przeszklony front hali, od strony Zatoki Puckiej. Wyeksponowany układ kostny wala stał się również dodatkowym urozmaiceniem godzin lekcyjnych dla grup uczestniczących w Błękitnej Szkole - zajęciach realizowanych w ramach projektu „Przyjaciele Bałtyckiej Przyrody - kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zachowania i zrównoważonego użytkowania przyrodniczych walorów Pomorza”.


tekst: Jarosław Jankowski, Monika Selin
foto: J. Jankowski, M. Bała

O walu pisaliśmy wcześniej:

http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2013/wal_butelkonosy.htm

http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2013/walen_ekipa_wyruszyla.htm

http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2013/przewiezienie_wieloryba.htm

http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2013/wal_butelkonosy_sekcja.htm

http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2013/transoprt_wala_do_niemiec.htm


Obejrzyj galerię zdjęć:


<<< POWRÓT