Portowe foki?
Miasto Hel od wielu lat kojarzy się z fokami, głównie ze względu na działalność naszej placówki i funkcjonowanie fokarium, gdzie każdy może zobaczyć tutejsze stado rezydentalne. O widok dzikiej foki, zwłaszcza w sezonie letnim, raczej trudno, choć i to się zdarza.
Foki żyjące na wolności łatwiej spotkać tutaj w ciągu sezonu zimowego. Od kilku lat, co jakiś czas pojedyncze osobniki obserwowane są w zewnętrznym basenie portu rybackiego vis-à-vis budynku przedsiębiorstwa Koga Maris.
W tym sezonie zimowym ssaki te zaczęły się pojawiać od końca listopada 2018 r. na początku odnotowano obecność jednego osobnika, w połowie grudnia pojawiła się druga foka. 23.01 po raz pierwszy zaobserwowano trzy osobniki. Zaś ostatniego dnia stycznia po raz pierwszy zauważono cztery foki.
![](../../images/portowe_foki_01a.jpg)
Nie zawsze zwierzęta widywane są jednocześnie, czasami zdarza się, że pojawia się tylko jedna foka. Regularność obserwacji wskazuje, że ssaki te cały czas przebywają w okolicy portu. Obserwacje portowych fok dokumentuje i relacjonuje pracownik Stacji
Morskiej i wolontariusz „Błękitnego Patrolu WWF”, Jarosław Jankowski:
„Foki pływają w całym basenie, w różnych jego częściach. Godziny ich obserwacji w porcie to godziny poranne (8 – 9), a także popołudniowe (15 – 16). Pojedynczego osobnika zdarzało mi się widzieć również około południa. Ze względu na wcześnie zapadający zmierzch trudno powiedzieć, czy pozostają w porcie dłużej. Nie mam także sygnałów, czy tutaj nocują. Zwierzęta z zainteresowaniem spoglądają na cumujące kutry oraz na wpływające do portu jednostki. Z tego co zauważyłem, nikt ich nie dokarmia. Foki zgodnie pływają w towarzystwie mew, nurogęsi i lodówek.”
![](../../images/portowe_foki_02a.jpg)
Nie ma pewności co do płci zwierząt, choć w przypadku dwóch z nich wiele cech wskazuje, że są to samce. Nie wiadomo, jaki jest główny powód obecności fok w helskim porcie, może liczą one na łatwy posiłek w postaci śledzi i szprotów oraz resztek ryb, które mogą dostawać się do wody w trakcie wyładunku. Porty morskie to także miejsca zimowania niektórych gatunków ryb. Takie koncentracje pokarmu mogą być dla morskich ssaków atrakcyjne.
Sygnały o obecności kilku fok w portowych wodach dostajemy także z Darłowa i Kołobrzegu. Dotyczą one okresu od późnej jesieni do przedwiośnia. W tamtych rejonach udało się udokumentować żerowanie fok na rybach karpiowatych.
![](../../../images/portowe_foki_03.jpg)
Orientacyjna mapa z zaznaczonymi miejscami
obserwacji fok
Cieszy fakt, że (wg relacji świadków) obecność tych ssaków w portach odbierana jest pozytywnie, nie napotkano ostatnio przejawów wrogości czy niechęci wobec nich.
Prosimy o poszanowanie obecności tych chronionych zwierząt i zgłaszanie przypadków ich obserwacji. Telefon Stacji Morskiej -
601 88 99 40, e-mail: hel@ug.edu.pl
oprac. Michał Bała i Jarosław Jankowski
|