Bieżące informacje

 18 lipca 2005

Pierwszy dzień ekspedycji SCANS II poświęcono na kalibrację instrumentów oraz trening grupy badawczej. 

Ekipa badawcza wraz z załogą podczas pobytu w porcie w Helu

Oceanograf II w porcie w Helu przed wyprawą

Poglądowy rysunek pokazujący prace hydrofonów

 Monitor rejestratora hydroakustycznego odbierającego

 sygnały z hydrofonów

 

 

Kierownik wyprawy Iwona Kuklik przy rejestratorze hydroakustycznym

Transekty badawcze na mapie Zatoki Gdańskiej 

(kwadrat z "x" - pozycja statku)

Ćwiczenia przeprowadzono w rejonie Półwyspu Helskiego i na Zatoce Puckiej. Opanowano wszystkie zalecane przez metodykę badań procedury obserwacji, nasłuchu i rejestracji danych. Najtrudniejszym elementem było opanowanie wizualnej oceny odległości na morzu. Ten parametr oraz kąt obserwacji od kursu statku są podstawowymi danymi jakie wprowadza się do arkusza danych jeśli zauważony jest na powierzchni morza morświn lub delfin.

Proste przyrządy określające odległość i kąt obserwacji

Trening oceny odległości na morzu

Dużo innych parametrów uzyskuje się pośrednio z przyrządów pomiarowych. Rekordy informacyjne uzupełniają dane meteorologiczne i hydrologiczne a także parametry nawigacyjne. Aby odzwierciedlały one w sposób możliwe najbardziej obiektywny zjawisko, ich analizę powierza się matematycznym modelom według których komputery dokonują stosownych obliczeń i symulacji. Końcowa ich interpretacja i wnioski jakie wypływają z kolumn liczb oraz wykresów należą już do człowieka. Nie ma problemu gdy danych jest wiele. Co jednak zrobić, gdy obiekt jest tak rzadki jak „bałtycki morświn”.

Rűdiger Strempel i Danuta Wiśniewska  w czasie obserwacji z platformy obserwacyjnej

Stan morza 1º Beauforta - dobre warunki do prowadzenia obserwacji morświnów

Mapa przebiegu transektów badawczych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego

W programie SCANS II dane zbierają międzynarodowe grupy badacze na 7 statkach. Dwie inne dokonują inspekcji lotniczych. U polskich wybrzeży operuje statek Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego r/v OCEANOGRAF - 2. Czas jego pracy determinują warunki pogodowe. Prowadzenie obserwacji wizualnych jest możliwe wyłącznie do stanu 2-3 stopni w skali Beauforta.

<<< POWRÓT