Bieżące informacje

 30 lipca 2005

To był ostatni dzień wyprawy Władysławowo – Hel i plan wykonania ostatniego patrolu na czterech transektach rozmieszczonych na północ od Półwyspu Helskiego.  Morze jednak spokojne było tylko na początku i w końcu dnia. Zatem nie można było wykonać pełnego cyklu obserwacji z platformy. Za to cały czas, jak każdego dnia ekspedycji pracował podwodny nasłuch.  

Około godziny 20 tej Oceanograf-2 wyłonił się zza cypla półwyspu i przy spokojnej jak lustro wodzie wpłynął do Helu.

Silny wiatr i deszcz w pierwszym tygodniu wyprawy uszczknął dwa dni badań. Zabrakło ich na końcu ekspedycji na powtórne spenetrowanie wód Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Niestety nie można było już wydłużyć czasu czarteru statku. Szkoda, gdyż tu w ostatnich piętnastu latach, głównie poprzez raporty o przyłowie odnotowywano największą ich śmiertelność.

Zamierza się zatem, aby w możliwie krótkim czasie organizując dodatkowe rejsy badawcze poświęcić temu akwenowi specjalną uwagę.

Za parę tygodni , po analizie całości danych z podwodnego nasłuchu poinformujemy o ostatecznych wynikach przeprowadzonych badań. Należy się spodziewać, iż wkrótce podobne dane udostępnią także pozostali uczestnicy programu SCANS II z rejonu zachodniej części Bałtyku, Cieśnin Duńskich, Mórz Północnego i Norweskiego, Kanału La Manche i rejonu Szelfu Celtyckiego. Będziemy zatem wiedzieli w których rejonach żyją badane ssaki i czy liczebność małych waleni w tej części Europy wzrosła czy spadła. Od osiągniętych rezultatów zależy lokalizacja i zakres niezbędnych działań ochronnych oraz przyjęcie najlepszych metod monitorowania lokalnych populacji.

<<<POWRÓT