Artykuł został opublikowany w "Głosie Pomorza" 

 z dnia 17.10.2006r.

Rybaków czekają wielkie kontrole

Bałtyckie morświny - wspólna sprawa

W przyszłym tygodniu zaczyna się wielka akcja kontrolowania połowów polskich rybaków. Obserwatorzy sprawdzą, czy w ich sieciach nie ma morświnów.

W ten sposób Polacy chcą przekonać urzędników unijnych, że błędem jest wprowadzenie zakazu stosowania dryfujących sieci do połowu łososi. Zakaz poławiana ryb takimi sieciami chce wprowadzić od 2008 roku Komisja Europejska. Urzędnicy twierdzą, że w sieciach giną morświny. Polscy rybacy twierdzą, że to nieprawda. Kontrola sieci ma rozstrzygnąć, kto ma rację.

- Na przeprowadzenie programu rząd przyznał 230 tysięcy złotych z rezerwy budżetowej - zapewnia Stanisław Podlewski, dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Organizacją badań zajmie się Morski Instytut Rybacki z Gdyni. Na początku na kutrach będzie pracowało pięciu obserwatorów. Do końca roku będzie ich dziesięciu.

Na razie pieniędzy wystarczy do końca roku. W przyszłym roku program ma być kontynuowany.

Aby badania połowów były uznane przez urzędników Unii Europejskiej za wiarygodne, obserwatorzy musza zapoznać się z zawartością sieci w przynajmniej pięciu procentach rejsów. W tym roku tego wymogu nie da się już spełnić, dlatego będzie on kontynuowany w przyszłym.

Rybacy twierdzą, że w każdej chwili mogą wpuścić obserwatorów na pokłady swoich kutrów. - Nie mamy niczego do ukrycia, bo w nasze sieci morświny nie wpadają nigdy. Większość rybaków tych zwierząt nawet nie widziała - mówi Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich. - Zależy nam, żeby obserwatorzy jak najszybciej rozpoczęli pracę, bo wówczas szybko udowodnią bezsensowność pomysłu zmiany przepisów. Jego wprowadzenie to zamach na nasze miejsca pracy.

Na całym polskim wybrzeżu z sieci dryfujący korzysta około 70 kutrów specjalistycznych. W przypadku wprowadzenia zakazu ich armatorzy stracą źródło zarobku.

Marcin Prusak

Rozporządzenie Rady (WE) określające środki dotyczące przypadkowego odławiania waleni podczas połowów ryb...

<<<POWRÓT