Ciernik (kolka)
Gasterosteus aculeatus
L.
Na ogół dobrze znana rybka z 3 (2-5) ruchomymi kolcami na grzbiecie oraz parą brzuszno-bocznych składanych kolców obronnych. Łusek brak, natomiast po bokach ciała występuje szereg płytek kostnych. Długość dorosłych cierników wynosi 5-8 cm.
Jest to bardzo pospolity mieszkaniec strefy brzegowej Bałtyku oraz przyległych wód słonawych. U schyłku XX wieku liczebność ciernika w Zatoce Puckiej znacznie wzrosła, tak że latem w pasie brzegowym go głębokości 1 m tworzyły one często do 75 % wszystkich ryb. Pomimo swych groźnych kolców zjadany jest okresowo przez większe sandacze i szczupaki.
W okresie godowym samiec wyróżnia się krwistoczerwonym brzuchem. Ciernik rozradza się wiosną i na początku lata. Wówczas to samiec w zagłębieniu dna buduje gniazdo wysłane roślinnością, do którego zagania samicę w celu złożenia ikry. Jedna samiczka składa 60-70 jaj. Na straży złożonej ikry (często przez kilka samiczek) pozostaje samiec, który opiekuje się także świeżo wyklutymi larwami. Młodzież żyje początkowo w toni wodnej, a później przemieszcza się na dno.
|