Foka pospolita
Phoca vitulina
L.

Okazały rybożerny ssak o owłosionej skórze oraz krótkich kończynach wykształconych w postaci płetw. Osiąga długość niespełna 2 m. Głowa okrągława o bardzo krótkim pysku. Zęby trzonowe (zwłaszcza drugi od kła) mają z tyłu po dwa sęczki i zwykle trzeci z przodu, są więc 3-4 wierzchołkowe. Ubarwienie zmienne, często ciemno, nieregularnie cętkowane

Zamieszkuje nielicznie przybrzeżne wody najbardziej zachodniej części Bałtyku. Główna kolonia bałtyckich fok pospolitych żyje na Olandii, żerując w wodach Cieśniny Kalmarskiej. Dalekich wędrówek foki pospolite nie odbywają. Wbrew swej nazwie pojawia się u nas rzadko. Jedynie w okolicach ujścia Wisły Przekop od kilku lat obserwuje się regularnie dwa prawdopodobnie te same osobniki. W tym rejonie sensacyjnie odnotowano również dwukrotnie narodziny fok pospolitych w 1990 oraz 2011 roku.. Foka pospolita nurkuje do głębokości 100 m, pozostając w zanurzeniu do 10 minut. Stado bałtyckie liczy obecnie zaledwie ok. 800 osobników, natomiast na początku XX wieku było co najmniej 5000. Czasami młode foki pospolite wpadają w sieci rybackie i giną.

Z początkiem lata samica rodzi jedno młode, które karmi niezwykle tłustym mlekiem. Młode po urodzeniu mają barwę futra podobną do dorosłych fok pospolitych. Gatunek chroniony.