Nereida
Hediste (Nereis) diversicolor
Müller

Duży bałtycki wieloszczet denny o długości ciała do 12 cm. Zwierzę może wynicować przednią część przewodu pokarmowego na zewnątrz w postaci ryjka uzbrojonego w dwie chitynowe szczęki. Pranóża zawierają dość długie złożone szczecinki zakończone wysmukłą "kosą". W tylnej części ciała występują ponadto szczecinki proste. Ciało dorosłych nereid składa się z około 100 segmentów i zakończone jest parą długich wąsów odbytowych.

Jeden z najpospolitszych płytkowodnych wieloszczetów naszego morza występujący na wszelkiego rodzaju gruntach do głębokości około 30 m. Ten drapieżny i padlinożerny robak żyje w norkach wysłanych śluzem. Nereida wymaga wody o zasoleniu co najmniej 5 psu. Najliczniej rozwija się i osiąga największe rozmiary w ujściach rzek w wodzie obfitującej w materię organiczną. Wytrzymuje okresowy niedostatek tlenu, a nawet przejściową obecność siarkowodoru w osadach dennych.

Nereida rozradza się wiosną. Z jaj wylęgają się larwy wiodące przydenny tryb życia, zdolne do krótkotrwałego pływania. Rosną one bardzo powoli, osiągając długość 1,5 mm dopiero po siedmiu tygodniach. Później stają się bardziej aktywne, a po 10 tygodniach, przy długości 4 mm, przybierają postać podobną do osobników dorosłych. Młode osobniki pełzają chętnie po roślinach dennych. W populacji bałtyckiej na trzy samice przypadają dwa samce, to też w okresie rozrodu samice poszukują aktywnie samców. Podczas rozrodu samice przybierają zielonkawe zabarwienie, zaś wypełnione białym nasieniem samce są jaśniejsze.