Edukacyjne filmy z serii " ŻYCIE ZATOKI " - czas nagrania każdego odcinka ok. 25 min.
ODCINEK 1
RATUJMY PODWODNE OKOLICE GDYNI-ORŁOWA
Ekosystem Zatoki Gdańskiej tworzą różne siedliska życia morskiej flory i fauny. Nawet na tak niewielkim obszarze, w okolicy molo w Gdyni-Orłowie ich zróżnicowanie jest przeogromne. Dno kamieniste, porośnięte kolorowymi grupami glonów, podwodne łąki, dno piaszczyste czy pelagial zasiedlają niezliczone organizmy. Wpływ człowieka na życie zatoki jest niezaprzeczalny. Może je świadomie, lub nieświadomie niszczyć.
Może także je chronić i uratować, a to wymaga odpowiedniej wiedzy. Aby móc w przyszłości korzystać z walorów przyrody Orłowa, należy zadbać o nią już teraz.
ODCINEK 2
MORSZCZYNOWE LASY
Szanse życia w morzu nie są równe. Dla morskich roślin natura wydzieliła pas wody gdzie dociera słoneczne światło. Niestety degradacja środowiska powoduje zanikanie morskich alg. Dotyczy to także polskiej części Morza Bałtyckiego. Na akwenie Zatoki Puckiej podjęto próbę odtworzenia morszczynowych zbiorowisk.
ODCINEK 3
CZTERY PORY ROKU WOKÓŁ ORŁOWSKIEGO KLIFU
Wraz z porami roku zachodzą zmiany w życiu podwodnej fauny i flory. Klif w Gdyni Orłowie wznosi się na wysokość 30 metrów, a kształtują go tytaniczne zmagania natury. Ukryte pod wodą życie także narażone jest na ataki sztormowych fal. Atrakcyjną przyrodę pasa nadmorskiego możemy obserwować i podziwiać o każdej porze roku, poznając tajemnice tego ekosystemu.
ODCINEK 4
PODWODNE ŻYCIE PORTU
Świat osiadłych morskich organizmów porasta portowe umocnienia. Na ścianach pirsów żyją małże, skorupiaki oraz zielenice i krasnorosty, towarzyszą im niekiedy ryby. Życie przyrody portu jest nie mniej fascynujące od życia toczącego się za jego falochronami.
ODCINEK 5
MORSKIE SSAKI
Ssaki morskie giną w swoim naturalnym środowisku. Jeszcze sto lat temu u naszych wybrzeży żyły tysiące morświnów. Dziś mało kto wie, że istnieją. Zostało ich już tylko około 600. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prowadzi badania nad możliwością przywrócenia do wód zatoki ginącego gatunku - foki szarej. Polscy naukowcy biorą także udział w obserwacjach morświnów - "bałtyckich delfinów".
ODCINEK 6
RYBY ZATOKI PUCKIEJ
Zatoka Pucka przez wieki żywiła i bogaciła kaszubskich rybaków. Jej hydrologiczne cechy dawały szansę bytowania bogatym zasobom ryb. Tu się rodziły, rosły i obficie rozmnażały. Znaczenie ekologiczne tego płytkiego akwenu wykraczało daleko poza jego granice. Także dzisiaj przyrodnicze walory "Małego Morza" są nieprzeciętne. Zauroczeni lokalnym klimatem turyści, kąpiąc się lub pływając pod żaglami, zwykle nie wiedzą co kryje się pod lustrem wody. A żyją tam ryby, o których nigdy nie słyszeli.
Przed pięćdziesięciu laty ten film wyglądałby zupełnie inaczej.
ODCINEK 7
KAMIENNE RAFY I NAJWIĘKSZE GŁĘBIE HELU
Kamienna "rafa" jest jak żywy kalejdoskop, miasto milionów organizmów morskich, które znajdują w jej niszach schronienie i pokarm.
Hel to cudowne laboratorium, gdzie okresowo w płytkich wodach pojawiają się organizmy żyjące zwykle w głębinach. Życie zatoki przyciąga profesjonalistów i amatorów eksploracji podwodnego świata.
ODCINEK 8
PODWODNE KRAJOBRAZY PRZYBRZEŻNYCH WÓD SOPOTU
Sopot jest miastem najpiękniej położonym na polskim wybrzeżu, a zapewnia to szereg walorów geograficzno-przyrodniczych. Z jednej strony miasto styka się z morzem i piaszczystą plażą, z drugiej otacza je zieleń lasów i parków. Od lat Sopot chętnie odwiedzają turyści doceniając urok miasta, ale także szukając możliwości uprawniania sportów. Coraz częściej amatorzy nurkowania zanurzają się pod wodę by odkrywać piękno podmorskiej przyrody.
ODCINEK 9
PODWODNA PRZYRODA I ZATOPIONY PORT W PUCKU
Okolice Pucka to rejon o niezaprzeczalnych walorach rekreacyjnych i przyrodniczych.
O atrakcyjności tego miejsca stanowi jego położenie nad Zatoką Pucką, a także bogata
i ciekawa przeszłość.
Badania podwodne nie ograniczają się tutaj do obserwacji fauny i flory, ale pozwalają dotrzeć do śladów historii - jak na przykład do zatopionego średniowiecznego portu.
ODCINEK 10
REZERWAT KĘPA REDŁOWSKA I JEGO PODWODNE OKOLICE
Kępa Redłowska - rezerwat o blisko 130 ha powierzchni, położony w granicach administracyjnych Gdyni, między dzielnicami Orłowo i Kamienna Góra, stanowi jeden z najpiękniejszych zakątków Wybrzeża. Kamera wideo rejestruje toczące się pod wodą ŻYCIE ZATOKI. Przedstawiony obraz jest zaledwie fragmentem tego co dzieje się tu naprawdę i nie wystarczy krótkie nurkowanie, by zgłębić i pokazać wszystkie tajemnice morza. Tworzone morskie rezerwaty staną się ostoją wielu gatunków flory i fauny, co będzie miało duże znaczenie dla rybołówstwa.
ODCINEK 11
RYBY, RYBACY, WĘDKARZE
Odradzające się ŻYCIE ZATOKI będzie cieszyć nie tylko przyrodników i ekologów, lecz przede wszystkim rybaków. W przeszłości zasoby ryb wpływały na rozwój lokalnej społeczności. Dzisiaj ich istnienie jest kryterium oceny pro-turystycznych walorów regionu. Fakt, że ryby tu będą, można będzie je poławiać i spożywać zadecyduje o ekonomicznej zasobności ludzi współcześnie tu żyjących.
ODCINEK 12
WRAKI TĘTNIĄCE ŻYCIEM
Pośród porośniętych blach rozdartych nadbudówek pływają przedziwne ryby.
Badaczom zatopionych statków towarzyszy nie tylko groza, ale i fascynacja podwodnym światem morskich organizmów, które zasiedliły wrak. Spoczywające na małej głębokości wraki stanowią odrębne siedlisko licznych zwierząt. To oazy na tle piaszczystego dna. Kwitnie tu bujne ŻYCIE ZATOKI. Ale jak dotrzeć, by badać te położone najgłębiej, gdzie do tej pory jeszcze nikt nie był?
|