Stacja Morska

Instytutu Oceanografii 

Uniwersytetu Gdańskiego 

ul.Morska 2, 84-150 Hel

tel. (058) 6750-836

fax (058) 6750-420

hel@univ.gda.pl

Szymon Skura

 

  

 

 

 
 

Nasza Działalność

                   Projekt monitorowania plaży na Cyplu Helskim

Odcinek który obraliśmy za miejsce monitoringu to sama końcówka Półwyspu Helskiego.

Plaża ta była jeszcze dwa lata temu  terenem wojskowym, w związku z tym jest ona  jeszcze ciągle dzika i w miarę rzadko uczęszczana przez turystów. Przynajmniej  na pierwszy rzut oka tak  wydawałoby się. Nie ma tam żadnych zabudowań gospodarczych ani innych obiektów poza starymi, rozwalającymi się bunkrami. Plaża jest z pozoru czysta. Po bliższym przyjrzeniu  okazuje się, że jest dość często odwiedzana przez ludzi, którzy idąc zachwycają się jej dzikim pięknem i jednocześnie zostawiają po sobie śmieci. Postanowiliśmy, w miarę możliwości, liczyć w każdym miesiącu te śmieci i zbierać je. Chcemy przekonać się kiedy tych śmieci jest najwięcej.

           

Plaża na której zliczane były śmieci.

Do tego celu postanowiliśmy wprowadzić do zajęć w Błękitnej Szkole w Helu zajęcia dotyczące zanieczyszczeń w Morzu Bałtyckim podczas których śmieci z tej plaży były liczone i zbierane. Liczenie rozpoczęliśmy w miesiącu marcu i  kontynuowano je do listopada 2007 roku. Ponieważ takie zajęcia nie miały miejsca w wakacje, danych z miesięcy lipca i sierpnia brakuje. W miesiącach zimowych (grudzień – styczeń) ze względu na warunki pogodowe również musieliśmy zrezygnować z liczenia śmieci.

Oto jak wyglądają uzyskane dane.

 

Z wykresów wyraźnie widać, że w 2006r i 2007r na dzikiej plaży w Helu, najwięcej możemy znaleźć papieru i tworzyw sztucznych (plastikowych butelek oraz nakrętek najwięcej). Widać także, że wraz z zbliżaniem się lata, czyli sezonu turystycznego, ilość tego rodzaju śmieci rośnie. Choć w 2007 roku najwięcej tworzyw sztucznych było w kwietniu to w następnych miesiącach był już ten sam schemat co w roku 2006. Było to spowodowane zmniejszeniem się szerokości plaży, na której prowadziliśmy monitoring, w wyniku abrazji. Wniosek jaki się nasuwa to, że nas ludzi w kolejnych miesiącach jest coraz więcej, a przynajmniej tych  którzy śmiecą. I takie oto obrazki można było zobaczyć bardzo często latem.

Cypel Helski – początek polskiego śmietnika.

Kiedy zaczyna się jesień i robi się coraz zimniej (październik – listopad) ilość ludzi na plaży znacznie się zmniejsza. Skutkiem tego jest zmniejszenie się również ilości zanieczyszczeń. Choć widzimy, że wykres pokazuje całkiem sporą ich liczbę, dlaczego? Skąd biorą się te śmieci na plaży kiedy ludzi już tam nie ma? Odpowiedź jest prosta. Ludzie zaśmiecają nie tylko plaże ale i samo morze. Razem z falami na plaże są wyrzucane te śmieci które kiedyś wyrzuciliśmy do morza. Jak widać z wykresu jest ich całkiem sporo.

Pamiętajmy że to co widzimy na plaży to zaledwie 15% śmieci. Następne 15% unosi się w toni wodnej, a aż 70% znajduje się na dnie morza. Także nie dziwmy się, gdy po nawet małym sztormie część z tych śmieci znajdzie się na naszej plaży.

Ale czy tylko ludzie którzy są na plaży lub mieszkają nad Morzem Bałtyckim mogą być odpowiedzialni za jego zanieczyszczenie? NIE. Cała Polska jest obszarem z którego spływają rzeki do morza (inaczej zlewisko) i jeśli wrzucimy coś do Wisły w Krakowie to prędzej czy później wyląduje to w morzu.

Mikoszewo. Zaśmiecone ujście królowej polskich rzek – Wisły.

Tymczasem, po latach obserwowania wyrzucanych do morza plastikowych opakowań zauważono, że nim się one całkowicie rozłożą (za parę set lat) wcześniej przechodzą w stan rozdrobnienia. Pękają na coraz mniejsze kawałki, albo szorowane o dno i plażowy piasek wiatrem, falami i podwodnymi prądami ścierają się na mikroskopijny pył. Wśród drobin krystalicznego piasku lub kropel wody, ten bardzo czasami kolorowy „plastikowy kurz” wygląda niewinnie. Niestety, w środowisku naturalnym, dostaję się już do przewodów pokarmowych zooplanktonu, dennych skorupiaków i mięczaków oraz innych drobnych organizmów, których zwyczajem jest zjadać bardzo malutkie drobinki materii organicznej. A te plastikowe okruszki bardzo ją przypominają. Czyniąc to, zaczynają chorować. Z kolei one same, zjedzone z tym co same zjadły, dostarczają plastikowego pyłu żołądkom organizmów wyższego piętra troficznej piramidy - do ryb, ptaków i morskich ssaków. Za każdym razem jak będziemy jeść rybę będziemy też zatruwać samych siebie.

Wniosek może być tylko jeden, wyrzucajmy śmieci tylko do kosza lub na wysypiska. 

W morzu mamy ich już dość. 

Wszystkim szkołom biorącym udział w zliczaniu i zbieraniu śmieci DZIĘKUJEMY.

SP nr 5 im Wojska Polskiego w Lęborku

Gimnazjum Im Jana Pawła II w Sycowie

ZS w Wielim Podlesiu

SP nr 2 w Błoniu

PSP w Borzechowie

ZS w Trumiejkach

SP im Obrońców Wybrzeża w Żukowie

XXXI LO w Łodzi

Gimnazjum nr1 w Lęborku

Gimnazjum nr 2 w Wieprzu

Sp w Morzeszczynie i Nowej Cerkwi

ZSS nr 3 Rumia

SP im A. Mickiewicza w Łebie

Publiczne Gimnazjum w Młynarach

II LO Gdańsk

Gimnazjum Im Jana Pawła II w Jastarni

SP nr 11 w Gdańsku

SP nr 17 w Gdańsku

Gimnazjum nr 29 im Jana Kochanowskiego w Gdańsku

LO nr 12 we Wrocławiu

LO nr 1 z Kartuz

ZSO nr 6 w Gdańsku

LO nr 9 w Gdańsku

ZS nr 12 w Gdyni

SP im Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich

ZS Elektronicznych i Chłodniczych w Gdyni

Prywatna Szkoła w Redzie

SP nr 48 w Gdyni

LO nr 5 w Gdyni

Gimnazjum nr 24 w Gdyni

LO nr 12 w Gdyni

Gimnazjum w Szemudzie

Bałtycka Bryza 

O projekcie

Partnerzy

Działalność

 

  Nasza działalność

  

    Rok 2005

 

    Rok 2006

  Monitoring plaży

 

    Galeria

Materiały informacyjne

Kalendarz

Kontakt

Wiadomości

 

         

<<< Stacja Morska