Pstrągi rosną

W dniu 18 października 2005 roku do wód Zatoki Puckiej wypuszczono kilkanaście tysięcy pstrągów tęczowych o średniej długości ok. 17 cm. Ich zadaniem było urosnąć i rozpocząć żerowanie na cierniku, aby zmniejszyć jego zasoby na tym akwenie.

 

 

Rysunek pstrąga:

dzięki uprzejmości 

Rządu Prowincji 

Alberta w Kanadzie

Zbliża się teraz czas, gdy wypuszczone rok temu małe pstrągi tęczowe zaczną wpadać w rybackie sieci. Są już na tyle duże, że nie przejdą przez selektywne oczka sieci. Wiemy, że wcześniej, jesienią ubiegłego roku i w lecie  pewną  ich ilość złowili nadmorscy wędkarze. Dowiadywaliśmy się o tym z reguły dawno po fakcie. Prawdopodobnie wstydzili się, że łowią je aż tak małe i dlatego nie powiadamiali o tym nikogo. Szkoda, bo każde dane o ich wielkości i pokarmie byłyby dla realizacji projektu bardzo cenną informacją. Dodatkowe parę sztuk złowiliśmy sami podczas połowów badawczych na Redzie, w odległości ok. kilometra od ujścia rzeki do wód zatoki.

Część wypuszczonych ryb była oznakowana. Mają one swój numer identyfikacyjny i stosowne miejsce w bazie danych o długości i masie w dniu wypuszczenia. Dzięki temu możemy ustalić ich wzrost do dnia złowienia. Właśnie dotarł do nas pierwszy znaczek. W dniu 26 października 2006r.  Stacja Morska UG w Helu odebrała zgłoszenie o złowieniu znakowanego pstrąga tęczowego.

Rybę złowiono 29 września br. w Zatoce Puckiej około 2 - 4 mil od boi "KUZ" w sektorze południowym - południowo zachodnim, w nety flądrowe o wielkości boku oczka 72 mm. Pstrąg  posiadał wszczepiony czerwony znaczek typu Carlin o numerze PSN 316,  miał 40 cm długości i ważył 600 g. Dzięki oznakowaniu części materiału zarybieniowego wiemy, iż od zeszłego roku ryba urosła o 22 cm, czyli jej długość przez rok pobytu w morzu wzrosła o ponad 100%.

Zdjęty ze złowionego pstrąga znaczek z numerem identyfikacyjnym. 

Foto: Michał Skóra

Znaczek wraz z danymi o rybie przesłał pan Piotr Budzisz z Kuźnicy do Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, skąd przesłano go do Zakładu Ryb Wędrownych Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Gdańsku - placówce, która posiada dane o wszystkich znakowanych rybach w Polsce i prowadzi rejestr zwrotów znaczków. Ostatecznie informacja o złowionym pstrągu tęczowym trafiła w końcu do Stacji Morskiej UG w Helu.

Apelujemy do rybaków i wędkarzy o informowanie nas o złowionych pstrągach. Musimy znać długość całkowitą złowionej ryby oraz pobrać jej przewód pokarmowy do badań, który (jeśli można z gonadami) prosimy przechowywać w chłodzie, najlepiej zamrożony. Powiadomieni w porę, przyjedziemy możliwie jak najszybciej. Ryby pozostają własnością łowiącego! 

Za przekazanie znaczka wraz z informacjami o dacie, miejscu złowienia, długości pstrąga oraz pobranie wnętrzności ryby wypłacamy premię w wysokości 20 zł. Sam znaczek jest wykupywany za 10 zł.

Prowadzimy kolportaż ulotek opisujących cel podejmowanego projektu oraz podających zarys informacji z biologii i ekologii introdukowanego gatunku. Są one dostępne w terenowych Inspektoratach Rybołówstwa Morskiego nadmorskich portów. Tam również znajdują się tablice z informacjami ułatwiającymi kontakt z naszą placówką.

Michał Skóra

31.10.2006r.

 

Prosimy aby dane i znaczki ze złowionych pstrągów tęczowych przesyłać na adres:

Stacja Morska 

Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego 

ul. Morska 2, 84-150 Hel.  

tel.(24h): (058) 675-08-36,  fax:(058) 675-04-20,  

e-mail: hel@univ.gda.pl

Projekt finansują: 

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku,

  • Komunalny Związek Gmin z siedzibą we Władysławowie, 

  • Uniwersytet Gdański.

<<<POWRÓT